Programlehetőségek

A vendégház lehetőséget biztosít a vidék háborítatlan nyugalmában történő feltöltődésre, de akik aktívabb pihenésre vágynak, azok is megtalálhatják a számításaikat. A település mellett halad el a Körös-völgyet a Duna vonalával összekötő kerékpárút, amely megkönnyíti a környék két keréken történő felfedezését.

18 kilométer távolságra terül el Magyarország hét természeti csodáinak egyike, a kardoskúti Fehértó, a Dél-Tiszántúl legértékesebb, időszakos vízállású, speciális vízutánpótlású szikes tava, amelyben különleges alacsonyabb rendű élőlények, ritka növények és növényközösségek élnek. A terület a vizes, pusztai élőhelyhez kötődő vonuló madarak egyik legfontosabb alföldi megállóhelye. A páratlan szépségű madárrezervátumban számos, köztük néhány igen ritka madárfaj látható Az év minden időszakában lehet itt különlegességet találni. Tél végén több tízezres csoportban gyülekeznek a tavon az északra vonul vadludak és récék; az idő enyhülésével, tavasszal a szikes partokon építi fészkét a gulipán, míg a füves legelőkön a godák, a bíbicek és a piroslábú cankók költenek; ősszel, októberben pedig a többezres létszámú darvak vonulása jelent a tó életében különleges eseményt.

Körülbelül 30 kilométerre található tőlünk a Holt-Tisza egyik legöregebb halászfalva, a festői szépségű Mártély, amely számos képzőművészt is megihletet, éppen ezért rendszeresen szolgál alkotótáborok helyszínéül. A múlt század ’50-es éveitől üdülőterület is kialakításra került itt, többek között a magyar organikus építészet mestere, Makovecz Imre is az itt húzódó sétányra építette nyaralóját. Mártély és a Holt-Tisza legnagyobb attrakciója az árterek kialakulását és a hullámtér élővilágát bemutató, 7 kilométer hosszú Tiszai Tanösvény, ahol a természet harmóniája egy csapásra áthatja az ember lelkét. A tanösvény 8 állomáson keresztül mutatja be a holtág életét, a helyi élővilágot, a folyószabályozásokat és az árvíz elleni védekezés történetét, az úton több pihenőhely, valamint egy madár- és vadmegfigyelő magasles is kialakításra került. A tanösvény különlegessége a holtág elmocsarasodott részén található 300 méter hosszú pallóút, amely egy hihetetlen és titokzatos mocsárvilágba kalauzol el bennünket.

Vendégházunktól mintegy 45 kilométerre, fél órás autóútra fekszik Szarvas városa, ahol a történelmi Magyarország központja volt, amelyet ma egy emlékmű, egy szélmalom jelez. Itt meglátogathatják a Hármas-Körös egyik holtága mentén kialakult, hazánk egyik legnagyobb és legjelentősebb élő fagyűjteményét, a Szarvasi Arborétumot, azaz a Pepi Kertet, és a 82 hektáros területén sétálva megcsodálhatják az ott található akár száz évet is megélt mocsárciprusokat és mamutfenyőket is. Szervesen illeszkedik az arborétum környezetébe a Mini Magyarország interaktív makettpark, ahol hazánk épített öröksége, nevezetes épületeinek, vasútjainak, hajóinak minden apró részletében kidolgozott kicsinyített mása látható, és ahol a vizuális élményen túl a hangzó maketteket meg is szólaltathatják. A Katalin II. sétahajóval a Holt-Körös érintetlen környezetét csodálhatják meg. A Holt-Körös festői miliőjében a nyári estéken kulturális programokkal várja az idelátogatókat a Szarvasi Vízi Színház, amely egy vízre épített színpadból és egy görög mintára épített nézőtérből áll.

A Kakasszéktől 50 kilométer távolságra lévő Makón, a Maros partján jött létre a Maros Kalandpart akadálypályákkal, mászófallal, a folyó felett átívelő canopyval és egyéb érdekességekkel. Itt található a Lombkorona Sétány Tanösvény, ahol a fák koronáinak világát testközelből lehet megismerni, továbbá találkozhatnak itt függőhíddal, megpihenhetnek a Hagymaterasz árnyas részein, a pazar panorámáért felmehetnek a kilátótoronyba, illetve a vállalkozó kedvűek kipróbálhatják a lejutás leggyorsabb módját, a csőcsúszdát.

Vendégházunktól szintén 50 kilométer távolságra, a Tisza partján található Csongrád-Csanád megye székhelye, a Napfény Városa, Szeged, ahol az épített örökség számos csodájában gyönyörködhetnek. Megtekinthetik a Fogadalmi Templomot, amelynek tornyából – 302 lépcsőfok megtételét követően – gyönyörű kilátás nyílik a városra, valamint a mellette található Dömötör-tornyot, a város egyik legrégebbi műemlékét, a dóm főkapujával szemben elhelyezett zenélő órát, az 1903-ban épült Új Zsinagóga monumentális épületét, a magyar szecesszió kiemelkedő alkotását, a Reök-palotát, a neobarokk stílusban épült városházát és az ahhoz tartozó ún. Sóhajok hídját, de a városban sétálva számos más építészeti remekművel találkozhatnak. Az 1896-ban épült Közművelődési Palota jelenleg a Móra Ferenc Múzeumnak ad helyet, ahol Szegedet és környékét bemutató néprajzi-, természettudományi- és képzőművészeti állandó kiállítások várják a látogatókat, továbbá számos nagy volumenű időszaki kiállítás kerül itt megrendezésre. Kiváló szórakozást nyújtanak a város egyik legszebb eklektikus-neobarokk épületében helyet kapó Szegedi Nemzeti Színház produkciói, továbbá a nyári időszakban a Szegedi Szabadtéri Játékok színvonalas előadásai. Aki Szegeden jár, valamelyik kiváló halászcsárdában mindenképpen meg kell kóstolnia a híres szegedi halászlevet.

Aki fürdőzésre vágyik, annak is számos lehetőséget nyújt a környék. Mindössze 7 kilométerre található a már fentebb is említett, 20 hektáros zöld parkban fekvő Gyopárosfürdő, amely nem pusztán gyógyvize miatt lehet kiváló célpont, hanem az itt kialakított élménypark is remek szórakozást nyújt az ide érkezők számára. Makón található a Hagymatikum, amelynek Makovecz Imre tervezte épülete számtalan díjat kapott, így például a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj ezüstérmét tudhatja magáénak, illetve az angol Luxury Travel Guide magazin 2018. évben Európa legjobb családbarát fürdőjének választotta. Szegeden egy 4400 m2 vízfelülettel rendelkező négyévszakos víziváros, a Napfényfürdő Aquapolis várja vendégeit, amelynek legattraktívabb elemei a 223 és 272 méter hosszú, lifttel megközelíthető zárt óriáscsúszdák. A kevésbé kalandvágyók a város 1896-ban épült, keleties hatásokat tükröző, eklektikus épületben helyet kapó Anna Fürdőben pihenhetnek. A fürdő mellett található, 1927-ben fúrt kút – amely a vizet először palackozó Patzauer Dezső lányáról, Annáról kapta a nevét – vize ivókúraként emésztőszervi bántalmakra alkalmazható, és amelyet a város lakói a mai napig rendszeresen hordanak haza.